Edycja 1

1/ Prace konserwatorsko – restauratorskie kościoła p.w. św. Marka Ewangelisty w Polanowicach

W ramach realizacji zadania zaplanowano wykonanie badań konserwatorskich ścian
w kościele (odkrywki), wykonanie opracowania badań konserwatorskich, wykonanie programu prac konserwatorskich dla ścian w kościele, wykonanie badań mykologicznych, a także wykonanie ekspertyz w zakresie szkodników zagrażającym elementom w wewnątrz kościoła, kolejny etap renowacji i konserwacji kamiennego portalu wejścia głównego. Uzasadnienie: Ze względu na trudną sytuację finansową, parafia bez środków zewnętrznych nie jest w stanie kontynuować dalszych prac związanych z przygotowaniem dokumentacji a w następstwie prowadzić prace restauratorsko – konserwatorskie kościoła oraz jego wyposażenia której jest w bardzo złym stanie technicznym.

Kościół parafialny pw. św. Marka Ewangelisty w Polanowicach został wzniesiony w 1838 roku jako
bezwieżowy w stylu późnoklasycystycznym. Usytuowano do po p0ólnocnej stronie zespołu dworkoparkowego.

W 1910 r. wzniesiono wieżę, scaloną stylistycznie z korpusem kościoła. Kościół
rzymskokatolicki parafialny pw. św. Marka Ewangelisty w Polanowicach posiada wartość historyczną jako materialne świadectwo istnienia i rozwoju parafii rzymskokatolickiej w Polanowicach. Wartość naukowa tego kościoła polega na jego przydatności do badań architektury sakralnej regionu. Jest to przykład architektury skalarnej wpisującej się w szereg zachowanych w regionie niewielkich świątyń w duchu klasycyzmu. Kościół jest wpisany do rejestru zabytków województwa kujawskopomorskiego pod numerem A/1683.

Zdjęcie


2/ Prace remontowo – konserwatorskie w kościele parafialnym p.w. św. Katarzyny w Chełmcach

W ramach zadania planuje się wymianę stolarki okiennej na wieży kościoła i w zakrystii. Planowane prace będą zrealizowane w kościele, czyli obiekcie ogólnodostępnym –
sakralnym, który wpisany jest do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego pod
numerem A/1611. 

Wymiana stolarki okiennej na wieży kościoła i w zakrystii zmniejszy ubytki ciepła i poprawi funkcjonowanie obiektu. Jest to niezbędne w celu zachowania ochrony zabytku przed ulewnymi deszczami. Parafia p.w. św. Katarzyny w Chełmcach zaliczana jest do najstarszych na Kujawach, najwcześniejsza wzmianka w źródłach historycznych pochodzi z 1257 r.

Pierwsza świątynia w Chełmcach była drewniana i została rozebrana na początku XIX w. W maju 1842 r. podjęto się budowy obecnego, ceglanego kościoła. Świątynia posiada skromne cechy neobarokowe. Kościół parafialny w Chełmcach posiada wartość historyczną jako materialne świadectwo istnienia kulturowej i religijnej wspólnoty parafialnej. 

Stanowi przykład prowincjonalnej budowli sakralnej o tradycyjnie ukształtowanej bryle, odpowiadającej ówczesnym tendencjom historyzującym w architekturze sakralnej.

Zdjęcie

metryczka


Wytworzył: Justyna Pankowska (20 maja 2024)
Opublikował: Justyna Pankowska (20 maja 2024, 11:51:31)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 57